Pedagogisk kunskap om ADHD
Federico Leal sammanfattar i p1 ett komplext ämne på ett lättsamt och strukturerat vis från ett "inifrån"-perspektiv. Under handledning av Federico får deltagarna i p2 diskutera i grupper med en caseuppgift som underlag. Uppgiften anpassas efter gruppen vid uppdragsutbildningar.
Delar ur p1:
- Bakgrund
- Teori för ökad förståelse - teoretiska referensramar
- Basala behov, utanförskap, empowerment
- En ganska typisk fallbeskrivning - orsaker och strategier
- Tre viktiga steg - pedagogisk kunskap om ADHD, sociala och psykosociala problem
- Skapa förutsättningar, omvandla problem till tillgångar, bemötande och förhållningssätt
- Sammanfattning
- Samhälleliga kostnader - individuella kostnader
Delar ur p2:
- Intro
- Arbete med caseuppgift
- Gruppdiskussion
- Sammanfattande slutsatser
Recensioner
Östersund den 16-17 nov
En spännande föreläsning om ditt liv. Känner att jag fått större förståelse för dem som känner att de inte passar in. Det krävs mer kunskap och förståelse. Hoppas att du når ut till många fler. Starkt av dig att dela med dig.
Lycksele den 20-21 okt
Det här behövs! Det har varit en otroligt lärorik kväll + dag och jag som nyutbildad lärare kan bara undra varför vi inte får detta i vår utbildning?! Efter att ha varit på denna föreläsning känner jag ny kraft och har många nya idéer för hur vi ska jobba vidare med denna "problematik" i klassrummet!